نوروز

 

چه زیبا و بزرگ است یاد نیاکان بزرگ و فرمند ما از آغاز زندگی ایرانیان تا روزگار جمشید و از آن هنگام تا به روز زردشت پیامبر  باستان و تا به درخشنده ترین برگ زندگی ایرانیان روزگار کوروش بزرگ دادگر و شکوه جهانی داریوش و پارسه خشترا و از آنهنگام تا روزگار تیره ی الکسندر گجسته و پس از آن زایش دوباره ی این سرزمین افسانه ای و دوباره ی زنده کردن بزرگی ایرانیان در روزگار ساسانی و از آنهنگام  تا پذیرش اسلام تا به امروز که دست جفاپیشه ی روزگار این سرزمین کهن را ناتوان ساخته هنوز خون آریایی در رگ های این بوم زنده است و هنوز ایران جاودان پابرجاست. نوروز برترین نماد از زندگی دور و دراز ایرانی است که همواره هرچند در تیره روزی با ما بوده است. پس نوروز بمان تا آمدنت که برترین جشن جهان است دستاویزی برای زنده کردن یاد نیاکانمان باشد.

نوروز نه تنها جشنی ایرانی که جشنی برای همه ی آفریدگان و آغازی دوباره ی برای زندگی و شادابی و خرمی است و چه نیک است آنکه نوروزش را در بهار گرفته است.

 

 

سخنان دکتر شریعتی را درباره ی نوروز بسیار زیبا یافتم، از اینرو فراز هایی از آنرا در این یادبود نوروز می آورم:

 

نوروز داستان زیبایی است که درآن طبیعت، احساس و جامعه هر سه دست اندر کارند.

 

در انهنگام که مراسم نوروز را به پا می داریم گویی خود را در همه ی نوروز هایی که هرساله در این سرزمین برپامی کرده اند حاضر می یابیم. و در این حال صحنه های تاریک و روشن و صفحات سیاه و سفید تاریخ ملت کهن ما در برابر دیدگانمان ورق می خورد. ایمان به این که نوروز را ملت ما هرساله در این سرزمین برپا می داشته است، این اندیشه های پرهیجان را در مغزمان بیدار می کند که آری هر ساله! حتی همان سالی که اسکندر (گجستک) چهره ی این خاک را به خون ملت ما رنگین کرده بود، در کنار شعله های مهیبی که از تخت جمشید زبانه می کشید و همانجا همان وقت، مردم مصیبت زده ی ما نوروز را جدی تر و با ایمان بیشتری برپا می کردند؛ آری هر ساله! حتی همان سال که سربازان قتیبه (سردار عرب و کارگزار حجاج) بر کناره ی جیحون سرخ رنگ، خیمه برافراشته بودند و مهلب ( مانند قتیبه) خراسان را پیاپی قتل عام می کرد، در آرامش غمگین شهرهای مجروح ودرکنار آتشکده های سرد و خاموش، نوروز را گرم و پرشور جشن می گرفتند.

 

نوروز همه وقت عزیز بوده است؛ در چشم مغان،در چشم موبدان، در چشم   مسلمانان و در چشم شیعیان مسلمان. همه نوروز را عزیز شمرده اند و با زبان خویش از آن سخن گفته اند. حتی فیلسوقان و دانشمندان که گفته اند:" نوروز روز  نخستین آفرینش است که اورمزد دست به خلقت جهان زد و شش روز دراین کار بود و ششمین روز، خلقت جهان پایان گرفت و از این روست که نخستین روز فروردین را هرمزد نام داده اند و ششمین روز را مقدس شمرده اند."

 

بی شک روح در این فصل زاده است و عشق در این روز سرزده است و نخستین بار آفتاب درنخستین نوروز طلوع کرده است و زمان با وی آغاز شده است.

 

انتخاب علی به خلافت و وصایت در غدیرخم هردو در این هنگام بوده است و چه تصادف شگفتی! آن همه خلوص و ایمان و عشقی که ایرانیان در اسلام به علی و حکومت علی داشتند، پشتوانه ی نوروز شد. نوروز که با جان ملیت زنده بود،  روح مذهب نیز گرفت؛ سنت ملی ونژادی با ایمان مذهبی و عشق نیرومند تازه ای که در دل های مردم این سرزمین برپا شده بود پیوند خورد و محکم گشت.

 

نوروز این پیری که غبار قرن های بسیار بر چهره اش نشسته است در طول تاریخ کهن خویش، روزگاری در کنار مغان اوراد مهرپرستان را خطاب به خویش می شنیده است؛ پس از آن در کنار آتشکده های زردشتی سرود مقدس موبدان و زمزمه ی اوستا و سروش اهورامزدا را به گوشش می خوانده اند؛ از آن پس با آیات قرآن و زبان الله از او تجلیل می کرده اند و اکنون علاوه بر آن با نماز و دعای تشیع و عشق به حقیقت علی و حکومت علی او را جان می بخشند و در همه ی این چهره های گوناگونش این پیر روزگار آلود، که در همه ی قرن ها و با همه ی نسل ها و همه ی اجداد ما از اکنون تا روزگار افسانه ای جمشید باستانی زیسته است و با همه مان بوده است، رسالت بزرگ خویش را ، همه وقت با قدرت و عشق و وفاداری و صمیمیت انجام داده است و آن،  زدودن رنگ پژمردگی و اندوه از سیمای این ملت نومید و مجروح است و در آمیختن روح مردم این سرزمین بلاخیز با روح شاد و جانبخش طبیعت و عظیم تر از همه، پیوند دادن نسل های متوالی این قوم که بر سر چهار راه  حوادث تاریخ نشسته و همواره تیغ جلادان و غارتگران و سازندگان کله منارها بندبندش را از هم می گسسته است.

 

و ما در این لحظه، در این نخستین لحظات آغاز آفرینش، نخسین روز خلقت، روز اورمزد، آتش اهورایی نوروز را باز برمی افروزیم و در عمق وجدان خویش به پایمردی خیال از صحراهای مرگ زده ی قرون تهی می گذریم و در همه ی نوروزهایی که در زیر آسمان پاک و آفتاب روشن سرزمین ما برپا می شده است، با همه ی زنان و مردانی  که خون آنان در رگ هایمان می دود شرکت می کنیم و بدینگونه "بودن خویش" را  به عنوان یک ملت در تندباد ریشه برانداز زمان ها خلود می بخشیم و درهجوم این قرن دشمنکامی که ما را با خود بیگانه ساخته و خالی از خویش برده ی رام و طعمه زدوده از شخصیت این غرب غارتگر کرده است، در این میعادگاهی که همه ی نسل های تاریخ و اساطیر ملت ما حضور دارند با آنان پیمان وفا می بندیم و "امانت عشق" را از آنان به ودیعه می گیریم که "هرگز نمیریم" و " دوام راستین" خویش را به نام ملتی که در این صحرای عظیم بشری، ریشه در عمق فرهنگی سرشار از غنا و قداست و جلال دارد و برپایه ی اصالت خویش در رهگذر تاریخ ایستاده است، بر "صحیفه ی عالم" ثبت کنیم.

 

برگرفته از:

 

کویر، دکتر علی شریعتی، شرکت انتشار، تهران، ۱۳۴۹   

 

/ 15 نظر / 25 بازدید
نمایش نظرات قبلی
علي

سلام مجدد آريانام عزيز نوروز مبارک. و درود بر قلم توانمندت. اميدوارم که موفق باشی. ما را نيز در اين ايام دعا کن

داریوش

با درود بر شما دوست گرامی با نوشته ای درباره ی شهر باستانی هترا تارنمايم بروز شد...چشم براه نظراتتان هستم...راستی نظرتتان را درباره ی سکه س ساسانی برايم حتما بنويسيد!

شهره

هيچ کس از آريانا خبری ندارد؟ سال نو شدو اما از او هيچ خبری نيست شما بيشتر از همه با او در ارتباط بوديد.

ahoora

با درود فراوان . بعد از راه‌اندازي سايت‌هاي مزدا و اهورا ، اينك اين‌دو سايت در قالب يك سايت به اسم اهنود گرد خواهد آمد . اين سايت مراحل طراحي را پشت سر مي‌گذراند . لطفا با مراجعه به آدرس www.ahnavad.com من را از پيشنهادات سازنده‌ي خود بهره مند گردانيد . سپاسگزارم

nazanin

بادرود اميدوارم که نوروز خوبی داشته باشيد نوشتار شما را خواندم دکتر شريعتی واژگان زيبايی بکار می برد که خوانندگان خود را مجذوب خود می کند ولی تنها بکار بردن واژگان زيبا پيام آور نيست به ويژه در کوير ومی بينيم در ساير نوشتارش تنها با احساسات بازی کرده و بدون مدرک وسنديت نوشته است.آن جا که در مورد اشوزرتشت می نويسد بسيار از دادگری بدور است اميدوارم نوروز خوبی داشته باشی وپيروزی بهروزی وسرافرازی را برای شما خواهانم ديرزيوی شادزيوی مهرافزون

shahin

سلام به آريانام عزيز / انگار پس از سال ها دوباره به اين وبلاگ برگشته باشم! مدتی طولانی به اينترنت دست رسی نداشتم و نتوانستم به شما سر بزنم و شادباش نوروز را به جا آورم. / کوير دکتر را خوانده ام و من نيز مجذوب زيبايی هايش شدم.روانش شاد.از گزينش زيبای شما سپاسگزارم./ اميدوارم سال نو برای شما سالی پر زا شادی و شادکامی باشد.

nazanin

با درود به دوست گرامی اميدوارم نوروز خوبی را پشت سر گذاشته باشی وپرتوان درپی سربلندی ايران باشی ديدگاه شما در مورد سايت شمس تبريزی چيست؟اين سايت ننگين باياوه گويی در مورد آذری های دلاور آنها را ترک دانسته واز ايرانی ها جدا ساخته

nazanin

وباتوهين به کورش بزرگ شاه ـپيامبر کسی که مادر گيتی همچون او نخواهد زاييد خيانت خود را به اثبات رسانيده بياييد همه به آنها بگوييم تف بر شما پتياره ها شما کژانديشانی که سرسپرده گی کمتر از خود می کنيد پاينده ايران سربلند ايرانی

سلمان

درود بر شما فرزند راستين کورش بسيار زيبا و بجا بود .. درود بر زرتشت درود بر کورش کبير درود بر داريوش کبير و درود بر ايرانيان وطن پرست اهورای ايران نگهدارت به اميد آزادی ايران و بر پايی پادشاهی پارلمانی در ايران